KONCERT FINAŁOWY „HEJ, CZY NIE WIECIE”

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

  • Data 25.08.2018
  • Godzina 20:30
  • Adres ul. Chopina 30
  • Miejsce Amfiteatr

Tradycyjne zwieńczenie Festiwalu, ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród. Koncert realizowany na scenie świnoujskiego Amfiteatru im. Marka Grechuty. Bezprecedensowe zjawisko, ukazujące panoramę młodej sceny, skłaniające odbiorców do szerszego zainteresowania się twórczością debiutantów, zrealizowane pod kierunkiem doświadczonych artystów. Widowisko interdyscyplinarne, w którym biorą udział reprezentanci wszystkich sekcji warsztatowych, zaproszeni do udziału przez jurorów i reżysera koncertu.

Reż.: PAWEŁ NICZEWSKI, kier. muz.: TOMASZ LEWANDOWSKI, sekcja: GRZECZNI CHŁOPCY, scenogr.: JOANNA MARTYNIUK.

To będzie wielkie show, a jednocześnie podsumowanie tego, co udało się wypracować w poszczególnych sekcjach na 48. Famie. W sobotę w Amfiteatrze im. Marka Grechuty w Świnoujściu odbędzie się koncert finałowy tegorocznej edycji Festiwalu.

Jego tytuł to „HEJ, CZY NIE WIECIE”. Jest on zaczerpnięty z jednej z piosenek zespołu Kult. Nieprzypadkowo – opowiada Paweł Niczewski, juror Famy i reżyser koncertu finałowego.

- Kazik Staszewski jest dla mnie takim „starszym bratem” w myśleniu o świecie. Dlatego wybrałem pięć jego piosenek, które opowiadają o naszej współczesności. To owe „Hej, czy nie wiecie”, „Arahja”, „Legenda ludowa”, „Nie żyje ponad stan” i „Tłuszcza”. Przearanżował je Tomek Lewandowski, który jest kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia. Jesteśmy też wspomagani choreograficznie przez Arkadiusza Buszko. Mam nadzieję, że koncert będzie w tym roku bardziej mobilny. Prowadzący będą na widowni. Oprócz zaprezentowania śpiewu czy tańca chcemy tym koncertem nawiązać swego rodzaju rozmowę z publicznością. Na zasadzie „Jak wy oceniacie to co się obecnie dzieje w Polsce?”.

Jak dodaje Niczewski na scenie amfiteatru wystąpi grono najbardziej utalentowanych osób wyselekcjonowane z około 200 młodych twórców, którzy wzięli udział w tegorocznej Famie.

- To bardzo intensywna praca w bardzo krótkim czasie. Zbieram tych najlepszych w swoich dziedzinach, żeby podsumowali cały festiwal. Na dużej scenie będzie można w sobotę zobaczyć prawdopodobnie najzdolniejszą młodzież w kraju.

Koncert finałowy 48. Famy rozpocznie się w Amfiteatrze o godzinie 20:30. Jego częścią będzie wręczenie uczestnikom nagród. Ich łączna pula to 25 tysięcy złotych brutto. Wstęp na koncert jest wolny – tak jak w przypadku wszystkich wydarzeń festiwalu.