Jury i Nagrody

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

JURY

PIOTR BANACH – Kompozytor, autor tekstów, producent, multiinstrumentalista. Na polskiej scenie rockowej pojawił się w połowie lat 80. Był perkusistą i autorem tekstów kilku szczecińskich zespołów spod znaku punk-rocka i reggae. Na początku lat 90., już jako gitarzysta, założył rockowy zespół Hey, którego liderem i głównym kompozytorem był do roku 1999. Po kilkuletniej przerwie w działalności muzycznej powrócił z formacją Indios Bravos, która była nie tylko jedną z gwiazd krajowej sceny reggae, ale też zaznaczyła swoją obecność na wielu festiwalach rockowych, m.in. Jarocin Festiwal, OpenAir, Przystanek Woodstock. Piotr Banach był również producentem pierwszej solowej płyty Katarzyny Nosowskiej „Puk, puk”, a w roku 2005 nagrał solowy album „Wu-wei”. W 2014 roku wyróżniony honorowym tytułem Ambasadora Szczecina (w uznaniu osiągnięć przyczyniających się do promocji miasta w kraju i za granicą). Obecnie współtworzy duet BAiKA, który ma w swoim dorobku dwa albumy: „RK+” (2016) i „Byty zależne” (2018).

ADAM KLOCEK – Dyrygent, wiolonczelista i kompozytor; laureat Grammy Award 2014. Za premierowe nagranie „Concerto grosso” Krzysztofa Pendereckiego z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita otrzymał nagrodę Fryderyk 2002. W 2004 roku dokonał wraz z Sinfonia Varsovia prawykonania napisanego dla niego „Koncertu wiolonczelowego” Krzesimira Dębskiego. Dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce, w tym Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej. Występował z takimi artystami jak Shlomo Mintz, Joshua Bell, Vadim Repin, Misha Maisky, Valery Afanassiev, Dame Evelyn Glennie, Boris Pergamenschikow, Sophia Gubaidulina, Pierre Amoyal, Julius Berger. Stale współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem. Album „Preisner’s Voices” z udziałem artysty otrzymał status potrójnej platynowej płyty. Album „Night in Calisia” (Włodek Pawlik, Randy Brecker, Adam Klocek, Orkiestra Filharmonii Kaliskiej) otrzymał Grammy Award 2014, uzyskując również status podwójnej platynowej płyty. Jako kompozytor jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej. Wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego. Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej, dyrektor artystyczny Filharmonii Częstochowskiej, orkiestry Młoda Polska Filharmonia i Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2013) i Srebrnym Medalem Gloria Artis (2014).

PAWEŁ NICZEWSKI – Aktor i reżyser teatralny. Absolwent PWST we Wrocławiu. Zagrał około 50 ról teatralnych oraz kilkanaście ról filmowych i serialowych. Ma doświadczenie w pracy lektorskiej, dubbingowej, w radiu i na estradzie. Reżyser około 20 spektakli teatralnych, autor adaptacji teatralnych i scenariuszy oryginalnych. Wielokrotnie prowadził warsztaty teatralne dla młodzieży. Obecnie aktor szczecińskiego Teatru Współczesnego, szef Teatru Piwnica Przy Krypcie w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (gdzie w 2015 roku założył także grupę Impro z Krypty) oraz przewodniczący Rady Artystycznej PTMF Kontrapunkt. Reżyser koncertu finałowego Festiwalu Fama 2017. Nagrody, m.in.: Bursztynowy Pierścień 2004 (Szczecin) dla przedstawienia sezonu za „Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” Teatru Piwnica przy Krypcie (wraz z A. Buszko i K. Pawickim); Offeusz 2004 (Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu, nurt Malta off) za spektakl „Tlen” Teatru Piwnica przy Krypcie; nagroda „za wybitne walory ról głównych i epizodów w Teatrze Współczesnym, Teatrze Krypta i Piwnicy przy Krypcie, konsekwencję artystycznego rozwoju, reżyserię i pomysłowość” (Szczecin 2006); Grand Prix Festiwalu Prapremier Teatralnych (Bydgoszcz 2006) za spektakl „Mojo Mickybo” Teatru Krypta; Grand Prix Festiwalu Kontrapunkt (Szczecin 2006) za spektakl „Mojo Mickybo” Teatru Krypta.

MAREK OSAJDA – Dziennikarz, absolwent historii UAM w Poznaniu i Studium Dziennikarstwa UW, specjalizacja telewizyjna. Współpracował m.in. z „Głosem Szczecińskim”, wydawnictwem Ekolog Pomorski, prywatną telewizją Morze w Szczecinie (redaktor naczelny). Założyciel i redaktor naczelny magazynu ekologicznego „Zielona Arka”. Współpracownik tygodnika „Morze i Ziemia” i TVP Szczecin. Od  2000 dziennikarz „Kuriera Szczecińskiego”. Od 2009 członek rady programowej Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”. Od 2013 członek rady programowej OTVP Szczecin. Nagrody i wyróżnienia, m.in.: nagroda specjalna za film „Muzeum ucieczek” (o Murze Berlińskim) na Ogólnopolskim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” 1990; wyróżnienie za dokument „Człowiek z lasu” (o mieszkańcu Białorusi, który od zakończenia wojny do czasów Gorbaczowa ukrywał się w lesie) na Circom Regional 1992; wyróżnienie za film „Police od tyłu” na OFFE Ekofilm 1998; nagroda specjalna za film „Okruchy życia” na OFFE Ekofilm 2002; tytuł Ekologa roku 1998 i Publicysty roku 2003 województwa zachodniopomorskiego.

ALICJA SAWICKA – Dyrektor Programowa Festiwalu Fama. Doktor filozofii w Instytucie Filozofii UW, autorka publikacji z zakresu teorii sztuki w pismach: „Sztuka i Filozofia”, „Konteksty”, „Dialogue and Universalism”, „Przegląd Filozoficzno-Literacki” oraz w publikacjach zbiorowych: „Wielka księga estetyki w Polsce” i „Materia sztuki” (Universitas). Animatorka kultury, menadżer programowa Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (Kazimierz Dolny – Janowiec), Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata (Puławy), Festiwalu im. Zygmunta Haupta (Gorlice – Szymbark) i Warsaw Improv Festival. Na Famie po raz osiemnasty; debiutowała jako walet.

MICHAŁ TACIAK – Urodził się trzydzieści dziewięć lat temu w niewielkim miasteczku na „Ś” (wielkopolski Śrem). Wielbiciel dźwięków muzyki, ruchomych obrazów i słów. Jego biografia zawodowa kręci się dość konsekwentnie wokół tych ostatnich – był bibliotekarzem, suflerem, copywriterem. Obecnie mieszka w innym niewielkim mieście na „Ś” (zachodniopomorskie Świnoujście), gdzie jako redaktor naczelny współtworzy miesięcznik „Wyspy”.

 

NAGRODY

Całkowita pula nagród finansowych wyniesie minimum 25000 zł brutto. Ostateczna całkowita pula nagród finansowych zostanie opublikowana do 16.07.2018.

NAGRODA TRYTON – fundator: PREZYDENT ŚWINOUJŚCIA, JANUSZ ŻMURKIEWICZ – Nagroda dla NAJWIĘKSZEJ OSOBOWOŚCI ARTYSTYCZNEJ / za NAJLEPSZĄ KREACJĘ ZBIOROWĄ. Jest to nagroda interdyscyplinarna, może ją otrzymać podmiot artystyczny (osoba lub grupa), zajmujący się każdą dowolną dziedziną sztuki.

NAGRODA TRÓJZĄB NEPTUNA – Nagroda za NAJLEPSZE WYDARZENIE ARTYSTYCZNE. Nagrodę otrzymują wszyscy twórcy oraz wykonawcy zwycięskiego projektu. Jest to nagroda interdyscyplinarna, może ją otrzymać projekt dowolnej dziedziny sztuki.

NAGRODA IM. MAKSA SZOCA – Nagroda za NIESZABLONOWĄ I KREATYWNĄ POSTAWĘ ARTYSTYCZNĄ. Jest to nagroda interdyscyplinarna, może ją otrzymać podmiot artystyczny (osoba lub grupa), zajmujący się każdą dowolną dziedziną sztuki. Nagradzane są: zaangażowanie w inicjowanie spontanicznych, oryginalnych działań, odwaga, przekraczanie granic dziedzin sztuki.

NAGRODA IM. MARIANA REDWANA w kategorii LITERATURA – Nagroda przyznawana za poziom prezentowanych tekstów i całokształt prac związanych z literaturą na Festiwalu.

NAGRODA IM. JANA SAWKI w kategorii SZTUKI WIZUALNE I MULTIMEDIA – Może ją otrzymać osoba lub grupa, reprezentant jednej z następujących dziedzin: fotografia, film, sztuki wizualne, multimedia.

NAGRODA IM. ANDRZEJA JAKÓBCA w kategorii MUZYKA – Może ją otrzymać osoba lub grupa: zespół, muzyk-solista, wokalista.

NAGRODA IM. ROBERTA PALUCHOWSKIEGO w kategorii SZTUKI SCENICZNE – Może ją otrzymać osoba lub grupa, reprezentant jednej z następujących dziedzin: teatr, performans, taniec, kabaret.

NAGRODA IM. MARKA KASZA dla NAJLEPSZEGO DZIENNIKARZA Festiwalu – Może ją otrzymać osoba lub grupa, reprezentant jednej z następujących dziedzin: dziennikarstwo prasowe, radiowe, telewizyjne.

NAGRODA LAMELAT FAMY za POPULARYZACJĘ ARTYSTYCZNYCH INICJATYW WŚRÓD MIESZKAŃCÓW ŚWINOUJŚCIA – Nagroda przyznawana osobie lub grupie, której zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność w najwyższym stopniu przyczyniły się do popularyzacji Festiwalu wśród mieszkańców Świnoujścia i w przestrzeni miasta. Jest to nagroda interdyscyplinarna, może ją otrzymać podmiot artystyczny dowolnej dziedziny sztuki (osoba lub grupa), animator kultury, dziennikarz, realizator Festiwalu, mieszkaniec miasta.

NAGRODA ORGANIZATORA za POZYTYWNY WKŁAD W PROCESY ORGANIZACYJNE – fundator: BYLI I OBECNI DYREKTORZY FESTIWALU – Otrzymuje ją osoba, której pomoc, zaangażowanie, pomysłowość oraz skuteczność działania miały istotny wpływ na proces realizacyjny i produkcyjny Festiwalu.

TYTUŁY LAUREATA FESTIWALU – Przyznawane wyróżniającym się uczestnikom Festiwalu.

*** Jury może podjąć decyzję o nieprzyznaniu którejś z powyższych nagród.
*** Szczegóły całego postępowania konkursowego określa Regulamin FAMA 2018.