AKADEMIA MUZYCZNA W BYDGOSZCZY – spektakl PAN TADEUSZ’18, reż. W Szulc

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

  • Data 20.08.2018
  • Godzina 18:15
  • Adres ul. Wojska Polskiego 1
  • Miejsce Miejski Dom Kultury

PAN TADEUSZ’18 | Spektakl muzyczny – kilka scen z poematu Mickiewicza opowiedzianych muzyką. Tu działania sceniczne dyktuje wybuchowa mieszanka muzyki klasycznej z jazzowymi improwizacjami. Postacie wyciągnięte z epopei narodowej otrzymują nowe życie, a pełną napięcia akcję budują wspólnie studenci śpiewu klasycznego i wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Niezwykły sposób ukazania znanej historii, prowadzi do przeniknięcia się w pełnej harmonii świata klasycznej opery i muzyki jazzowej..

O tym się Mickiewiczowi nie śniło, kiedy chciał, żeby Jego „Pan Tadeusz” pod strzechy zbłądził. Nie mógł przewidzieć, że będą go czytać studenci z ekranów smartfonów, a potem wyśpiewywać z taką naturalnością i swobodą, jak największe hity muzyki swoich czasów – tej bardziej i mniej popularnej, operowej, jazzowej i każdej innej. I to ona stanie się dla nich kluczem do zrozumienia poematu. Świat muzyki jest pojemny i sprawiedliwy. Nie ma w nim gatunków lepszych i gorszych. Opera i reggae nie leżą na przeciwległych biegunach, podobnie jak klasyczny utwór na chór mieszany i rap. W spektaklu „Pan Tadeusz’18” różne gatunki muzyczne łączą się ze sobą, jak w najlepszym przepisie na bigos. Ta potrawa zresztą, a ściślej jej opis w poemacie Mickiewicza, stała się pretekstem dla jednej ze scen spektaklu. Okazuje się, że bigos może być po białorusku, niemiecku, ukraińsku, a nawet po francusku.

Spektakl to nowatorska próba przybliżenia tekstu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza w formie scenicznej opowieści muzycznej, złożonej z kilku obrazów, których nie łączy ani chronologia, ani przypisanie aktorowi – wokaliście, wyłącznie jednej postaci scenicznej. Spoiwem opowieści teatralnej staje się tu muzyka i śpiew. W spektaklu biorą udział studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego (śpiew klasyczny) i studenci Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej (specjalność – wokalistyka jazzowa) Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obie stylistyki muzyczne uzupełniają i przenikają się wzajemnie podczas całego przedstawienia. Na przykład klasyczna aria operowa „dialoguje” z balladą jazzową, w innej scenie – pieśń przejmuje rytm i stylistykę rapu, drapieżnego tanga czy utworu pop. W spektaklu usłyszymy i zobaczymy między innymi śpiewane fragmenty koncertu Jankiela, koncertu Wojskiego na rogu, czy taneczną scenę poloneza. Całość ma charakter zabawy młodych śpiewaków, wokalistów i aktorów inspirowanym naszym narodowym poematem.

Przedstawienie „Pan Tadeusz’18” znalazło się w programie tegorocznego Operowego Forum Młodych, towarzyszącego XXV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu. Zostało też zakwalifikowane do IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (2018/2019). Po raz pierwszy w dziejach konkursu uwzględniono spektakl, który powstał w Akademii Muzycznej! I w dodatku jest to jedyna w konkursie realizacja studencka, pozostałe spektakle powstały w profesjonalnych teatrach m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze im. Słowackiego w Krakowie czy Teatrze Ateneum w Warszawie. Przedstawienie zaprezentowano również podczas „Przygrywki” Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych. Student, Mateusz Wiśniewski, otrzymał nagrodę za kreację aktorską, a Paweł Grajnert za skomponowanie i nagranie klasycznej części muzyki do spektaklu.

„Pan Tadeusz’18” to kolejna realizacja Witolda Szulca ze studentami bydgoskiej Akademii Muzycznej (po „Chopin. Niebezpieczne związki”), którego motywem przewodnim jest szukanie wspólnych elementów różnorodnych stylistyk muzycznych, bazujących na jednolitym materiale literackim. Tym razem mickiewiczowski „Pan Tadeusz” pokrzepi serca miłośników klasycznej pieśni, jazzowych ballad, a nawet fanów zespołu Queen.
 
Spektakl muzyczny / Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy / Premiera: 2018 / Scenariusz i reżyseria: Witold Szulc / Muzyka: Paweł Tomasz Grajnert, Tomasz Świerk / Oświetlenie: Paweł Tomasz Grajnert /  Nagłośnienie: Tomasz Terpiński / Obsada: Krzysztof Bobel, Wiktoria Wizner, Rafał Kuźma, Emilia Hamerlik, Aneta Nurcek, Antoni Zamudio, Kacper Andrzejewski, Klaudia Kordubska, Karolina Wojciechowska, Paulina Nowak

www.facebook.com/pantadeusz2018