MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE | EWA WINNICKA – spotkanie autorskie BEZIMIENNY CHŁOPIEC

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

  • Data 19.08.2018
  • Godzina 17:00
  • Adres ul. Armii Krajowej 13
  • Miejsce Galeria Miejsce sztuki44

EWA WINNICKA | Reporterka; studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Związana z „Polityką” i „Dużym Formatem”, publikowała także w „Tygodniku Powszechnym” i włoskim „Internazionale”.  Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Autorka książek: „Londyńczycy”, nominowanej do Nagrody „Gryfia”, „Angole”, za którą otrzymała Nagrodę „Gryfia”, a także nominacje do Nagrody Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, „Nowy Jork zbuntowany”, „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson” oraz „Był sobie chłopczyk”, za którą otrzymała nominację do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”.

Moderator: KONRAD WOJTYŁA – Poeta, dziennikarz, krytyk literacki. Od 2003 roku związany z Polskim Radiem Szczecin. W 2015 roku zdobył tytuł Dziennikarzem Roku Pomorza Zachodniego. W latach 2005-2009 z-ca redaktora naczelnego kwartalnika literacko-filozoficznego „fo:pa”. W latach 2012-2014 redaktor naczelny kwartalnika „eleWator” i wiceprezes Fundacji Literatury imienia Henryka Berezy w Szczecinie.. Od 2015 roku wiceprezes zarządu Fundacji im. Sławomira Mrożka. Gospodarz cyklicznych spotkań literackich. Laureat Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2010 za tom „może boże”. Od 2014 juror Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. W 2018 w Kapitule Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.

Kolejna edycja cyklu „MIEJSCA LITERATURY” realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku temat przewodni projektu brzmi „ZŁE MIEJSCE”. Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: podróż geograficzna i podróż przez historię; pamięć indywidualna i zbiorowa; zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne; granice geograficzne, mentalne, duchowe; emigracja, wykorzenienie, wykluczenie; bezdomność duchowa; uniwersalna problematyka wyłaniająca się z zagadnień specyficznych, indywidualnych historii.