MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE | ZIEMOWIT SZCZEREK – spotkanie autorskie DEMONOLUDY

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

  • Data 24.08.2018
  • Godzina 17:15
  • Adres ul. Armii Krajowej 13
  • Miejsce Galeria Miejsce sztuki44

ZIEMOWIT SZCZEREK | Dziennikarz i prozaik, współpracuje z „Polityką”, „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”, autor książek „Siódemka”, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Rzeczpospolita Zwycięska”, „Tatuaż z tryzubem”, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”, „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion” oraz współautor zbioru opowiadań „Paczka radomskich”.  W 2013 roku został laureatem Paszportu „Polityki”, w 2014 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, a w następnych latach został ich finalistą. Za „Tatuaż z tryzubem” był również nominowany do Nagrody MediaTory, a za „Międzymorze” dodatkowo do Nagrody im. Beaty Pawlak. Książka „Międzymorze” znalazła się również w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.        

Moderator: WOJCIECH BONOWICZ – Poeta, publicysta. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”. Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in. „Pełne morze” (2006; Nagroda Literacka Gdynia 2007), „Echa” (2013; nominacje do Nagrody Nike oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej), „Druga ręka” (2017). Autor biografii „Tischner” (2001) i tomu gawęd „Kapelusz na wodzie” (2010), a także dwóch książek dla dzieci: „Bajki Misia Fisia” (2012) oraz „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień” (2015). Ostatnio opublikował tom rozmów z Wojciechem Waglewskim „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe” (2017). Mieszka w Krakowie.

Kolejna edycja cyklu „MIEJSCA LITERATURY” realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku temat przewodni projektu brzmi „ZŁE MIEJSCE”. Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: podróż geograficzna i podróż przez historię; pamięć indywidualna i zbiorowa; zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne; granice geograficzne, mentalne, duchowe; emigracja, wykorzenienie, wykluczenie; bezdomność duchowa; uniwersalna problematyka wyłaniająca się z zagadnień specyficznych, indywidualnych historii.