HURABAN – koncert

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

  • Data 20.08.2018
  • Godzina 23:15
  • Adres ul. Jachtowa 1
  • Miejsce Hala w Basenie Północnym

HURABAN | Zespół z Legnicy tworzony przez absolwentki wrocławskiej Akademii Muzycznej i wokalistkę związaną ze sceną modern rock i reggae. Koncertuje głównie za granicą: w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Włoszech i Norwegii. Aranżuje autorsko muzykę z różnych stron świata: bałkańską, żydowską, latynoską, polską. W trakcie rozlicznych podróży po Europie kolekcjonuje tematy muzyczne, a także oryginalne orientalne instrumenty perkusyjne, strunowe oraz flety. W 2017 roku HuRaban wydał debiutancką płytę „Owcze Źródło” pod patronatem Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, z którym ściśle współpracuje. Tytułowe „Owcze Źródło” – zamykająca album ballada na guitalele – to impresja na temat dramatu hiszpańskiego XVII-wiecznego dramaturga Lope de Vega o spisku, zabójstwie, magii i ludzkiej solidarności. Są tacy, którzy twierdzą, że HuRaban, mimo skromnego 3-osobowego składu dysponuje brzmieniem, jakiego nie powstydziłaby się orkiestra. Ich utwory od kilku lat znajdują się w czołówce Top World Music Charts na stronie ethnocloud.com. Zespół współpracuje z Instytutem Polskim w Lipsku, Instytutem Heinricha Heine w Duesseldorfie, festiwalem Kunstsalon w Kolonii. W roku 2018 zespół został zaproszony do udziału w prestiżowym festiwalu world music w Niemczech TFF Rudolstadt.

HuRaban wykonuje muzykę nazywaną world music, sublimującą w sobie oryginalne tematy ludowe z całego świata. Zespół aranżuje je po swojemu, gra to, co lubi i tak, jak lubi ufając, że na świecie są ludzie o podobnej wrażliwości. Od 2017 roku współpracuje z poetką Anną Podczaszy (nominowaną do literackiej nagrody Nike 2000), która specjalnie dla HuRabanu pisze teksty. Ciekawostką jest kilka polskich, ludowych tematów, które zostały dzięki niej okraszone zupełnie nowymi historiami. Oprócz kontrabasu, skrzypiec i gitary, zespół używa orientalnych instrumentów, takich, jak perska kamancha, którą wykorzystuje w polskich kujawiakach, a także energetyczne bębny obręczowe, egipską darbukę, riq, castagnet i tamborę. Muzyka HuRabanu to niepowtarzalna kobieca energia połączona z wielką dbałością o profesjonalne wykonanie.

SKŁAD | Hanna Włodarczyk – gitara; Fabiana Raban – kontrabas, skrzypce, darbuka, garnki kuchenne, flety, kamancha, bębny obręczowe; Monika Zapaśnik – wokal, bęben

www.facebook.com/hurabanduo

VIDEO