48. FAMA | Świnoujście, 16-26 VIII 2018 |

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

VIDEO

maxresdefault8

To Fama!

WIĘCEJ
maxresdefault7

Koniec świata

WIĘCEJ
maxresdefault6

Radom Edition

WIĘCEJ
maxresdefault2

2016 | Tak było!

WIĘCEJ

Aktualności

© Festiwal Fama, fot. Marta Smerecka

WERDYKT FESTIWALU FAMA 2018

Jury 48. Festiwalu Fama w składzie: Piotr Banach, Paweł Niczewski, Marek Osajda, Alicja Sawicka oraz Michał Taciak postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

WYRÓŻNIENIE i tytuł LAUREATA/LAUREATKI FESTIWALU otrzymują:

GRUPA RATOWNIKÓW – Wojtek Hejnar, Mateusz Czelej;

PLAKACIARY – Aleksandra Ratyńska, Ewelina Wnukowska;

projekt FAMA FASHION – Malwina Bil, Pamela Mączyńska;

PIOTR ŚWITUŁA – za wkład w przygotowanie gazety festiwalowej;

JULIA NOWAK – z sekcji dziennikarskiej i fotograficznej;

spektakl PAN TADEUSZ’18 w wykonaniu AKADEMII MUZYCZNEJ W BYDGOSZCZY (reż. Witold Szulc);

spektakl DEKLARACJA 6888 w wykonaniu TEATRU ODRUCHU (reż. Michał Misza Czorny, Monika Szydłowiecka);

zespół INA WEST;

zespół IKSY;

wykonawczynie i wykonawcy koncertu RZUĆ TO WSZYSTKO CO ZŁE – sekcja wokalna.

NAGRODĘ ORGANIZATORA za pozytywny wkład w procesy organizacyjne, ufundowaną przez byłych i obecnych dyrektorów festiwalu, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 500 zł otrzymują ex aequo: URSZULA JURKIEWICZ oraz MARTA SMERECKA.

NAGRODĘ IM. MARKA KASZA dla najlepszego dziennikarza/dziennikarki festiwalu oraz nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymują autorzy projektu GŁOŚNIEJ, czyli: Joanna Hała oraz Witold Regulski.

NAGRODĘ IM. MARIANA REDWANA w kategorii literatura oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 500 zł otrzymują ex aequo: DAWID PANIC oraz JAN KANTY ZIENKO.

NAGRODĘ IM. JANA SAWKI w kategorii sztuki wizualne oraz nagrodę w wysokości 500 zł otrzymuje grupa CLIPPINGMASK za projekt INSIDEFAMA – Liudmyla Ovsiienko, Paulina Panuś, Kamil Wasiel.

NAGRODĘ IM. ROBERTA PALUCHOWSKIEGO w kategorii sztuki sceniczne oraz nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymuje AGNIESZKA MATAN za projekt HALO TAXI – BILANS TRZYDZIESTOLATKI.

NAGRODĘ IM. ANDRZEJA JAKÓBCA w kategorii muzyka oraz cztery równorzędne nagrody w wysokości 1000 zł otrzymują ex aequo: duet POLA CHOBOT I ADAM BARAN, trio WÓJCIŃSKI/BAŃDUR/GUCIK, zespół UGLA oraz zespół KIRSZENBAUM.

NAGRODĘ IM. MAKSA SZOCA za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną oraz nagrodę w wysokości 1500 zł otrzymuje RESORT KOMEDII.

NAGRODĘ LAMELAT FAMY za popularyzację artystycznych inicjatyw festiwalu wśród mieszkańców Świnoujścia oraz nagrodę w wysokości 2000 zł otrzymuje projekt FAMA NADAJE, czyli Stanisław Zarychta i Łukasz z Bałut.

NAGRODĘ TRÓJZĄB NEPTUNA dla najlepszego projektu lub wydarzenia zrealizowanego podczas festiwalu, ufundowaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 3000 zł otrzymują ex aequo: autorzy wystawy NIE-POCZTÓWKA (czyli uczestnicy sekcji fotograficznej) oraz autorzy i wykonawcy koncertu GRZEŚ WYŻYKOWSKI I UNDECYMET (kier. muz.: Grzegorz Duszak).

NAGRODĘ TRYTON dla największej osobowości artystycznej lub za najlepszą kreację zbiorową festiwalu, ufundowaną przez Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 4000 zł otrzymują ex aequo: monodram WANDA WASILEWSKA (w wykonaniu Kamili Banasiak i w reżyserii Aleksandry Skorupy; produkcja: Fundacja Rezonanse Kultury) oraz zespół HURABAN.

© Festiwal Fama, fot. Marta Smerecka

„PRAWDOPODOBNIE NAJZDOLNIEJSZA MŁODZIEŻ W KRAJU” WYSTĄPI W ŚWINOUJŚCIU

To będzie wielkie show, a jednocześnie podsumowanie tego, co udało się wypracować w poszczególnych sekcjach na 48. Famie. W sobotę w Amfiteatrze im. Marka Grechuty w Świnoujściu odbędzie się koncert finałowy tegorocznej edycji Festiwalu.

Jego tytuł to „HEJ, CZY NIE WIECIE”. Jest on zaczerpnięty z jednej z piosenek zespołu Kult. Nieprzypadkowo – opowiada Paweł Niczewski, juror Famy i reżyser koncertu finałowego.

- Kazik Staszewski jest dla mnie takim „starszym bratem” w myśleniu o świecie. Dlatego wybrałem pięć jego piosenek, które opowiadają o naszej współczesności. To owe „Hej, czy nie wiecie”, „Arahja”, „Legenda ludowa”, „Nie żyje ponad stan” i „Tłuszcza”. Przearanżował je Tomek Lewandowski, który jest kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia. Jesteśmy też wspomagani choreograficznie przez Arkadiusza Buszko. Mam nadzieję, że koncert będzie w tym roku bardziej mobilny. Prowadzący będą na widowni. Oprócz zaprezentowania śpiewu czy tańca chcemy tym koncertem nawiązać swego rodzaju rozmowę z publicznością. Na zasadzie „Jak wy oceniacie to co się obecnie dzieje w Polsce?”.

Jak dodaje Niczewski na scenie amfiteatru wystąpi grono najbardziej utalentowanych osób wyselekcjonowane z około 200 młodych twórców, którzy wzięli udział w tegorocznej Famie.

- To bardzo intensywna praca w bardzo krótkim czasie. Zbieram tych najlepszych w swoich dziedzinach, żeby podsumowali cały festiwal. Na dużej scenie będzie można w sobotę zobaczyć prawdopodobnie najzdolniejszą młodzież w kraju.

Koncert finałowy 48. Famy rozpocznie się w Amfiteatrze o godzinie 20:30. Jego częścią będzie wręczenie uczestnikom nagród. Ich łączna pula to 25 tysięcy złotych brutto. Wstęp na koncert jest wolny – tak jak w przypadku wszystkich wydarzeń festiwalu.  

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

FAMIASTO

FAMIASTO 2018 – GAZETA FESTIWALOWA

Zachęcamy do lektury rozszerzonej wersji tegorocznej gazety festiwalowej „Famiasto”. Została ona przygotowana przez uczestników sekcji dziennikarskiej i literackiej; zawiera więc również tradycyjny dodatek literacki „Torpeda ludu”. Jest to wersja rozszerzona o dodatkowe artykuły względem tej dostępnej „w realu”, wydrukowanej. Polecamy!

POBIERZ
FAMIASTO_2018_WEB

POLA CHOBOT & ADAM BARAN © fot. potoczna.fotografia

PIĄTEK NA FAMIE PEŁEN WRAŻEŃ

48. FAMA zbliża się powoli do końca, ale to nie znaczy, że zwalnia tempo. W piątek czeka na nas cała masa atrakcji.

Pierwszym z wydarzeń będzie koncert zespołu OCZYBASZKI w Barze Letnim Hamaki. To o godzinie 16:00 w ramach „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE”. Grupa jest rodzinną formacja, która tworzy muzykę z pogranicza folku, alternatywy i piosenki autorskiej. Z kolei o 17:15 w Galerii Miejsce sztuki44 rozpocznie się spotkanie autorskie z ZIEMOWITEM SZCZERKIEM. Jest ono elementem cyklu „MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE”. Szczerek to dziennikarz i prozaik. Oprócz współpracy z czołowymi tytułami prasowymi jest autorem takich książek jak m.in. „Tatuaż z tryzubem”, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową” oraz „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”. W 2013 roku został laureatem Paszportu „Polityki”. Był także nominowany do Nagrody Literackiej Nike i innych prestiżowych wyróżnień.

Później Fama przeniesie się do Hali w Basenie Północnym. O godzinie 19:00 spektakl DEKLARACJA 6888 wystawi tam TEATR ODRUCHU. Jest on kolażem losów bohaterów, których łączy walka. Po spektaklu – o 20:15 – grupa CLIPPINGMASK przedstawi video „INSIDEFAMA”, czyli produkcję ukazującą życie festiwalu w tym emocje i relacje między jego uczestnikami.

Następnie koncert w hali da duet POLA CHOBOT & ADAM BARAN. Ich utwory nawiązują do bluesa, ale często  wykraczają poza jego klasyczną formę. Swój show rozpoczną o godzinie 20:45. Na zakończenie dnia przed publicznością zaprezentuje się ubiegłoroczny zdobywca Nagrody Tryton dla największej osobowości artystycznej Famy, czyli PRZYBYŁ. W swoim projekcie Sławomir Przybył łączy tradycje piosenki autorskiej, jazzu, rocka oraz bluesa. Zespół zagrał wiele koncertów. Ostatnio wygrał tegoroczną  edycję Jarocińskich Rytmów Młodych. Początek tego występu o godzinie 21:45.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© MARTA GRYGIER – monodram KAMICA79, fot. Poza Okiem

MASA KONCERTÓW, STAND-UP I MONODRAM. TO FAMA NA CZWARTEK

Mimo, że od rozpoczęcia 48. Famy mija równo tydzień to Festiwal nie zwalnia tempa. Czwartek to kolejny dzień pełen atrakcji w tym koncertów i sztuk scenicznych. Będzie też wernisaż fotograficzny.

Na początek (tak jak przez ostatnie kilka dni) na terenie Oflagu między 10:00 a 14:00 będzie można kupić festiwalowe gadżety pochodzące w większości w recyklingu. To dzięki FAMIE FASHION, czyli pracowni artystycznej oraz butikowi. Projekt absolwentek Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu – Malwiny Bil i Pameli Mączyńskiej – od 18:00 do 20:00 zagości też w Beach Barze Pauza.     

O godzinie 16:00 rozpocznie się wspólny koncert grającego psychodeliczny pop zespołu DZIWY oraz prezentującego muzykę elektroniczną polsko-brytyjskiego tria MOUNTAIN LAKES. Zagrają w Barze Letnim Hamaki w ramach cyklu „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE”. Jego częścią jest też wernisaż „NIE-POCZTÓWKA”, który odbędzie się w Admirale I świnoujskiego uzdrowiska, i pokaz efektów pracy tegorocznej sekcji fotograficznej. Początek o 17:15.

Poza tym swój monodram „KAMICA79” przedstawi MARTA GRYGIER. To o godzinie 18:30 w Miejskim Domu Kultury. Spektakl opowiada historię kobiety zmagającej się z czasem, odpowiedzialnością i konsekwencją rodzicielstwa oraz obowiązkami, a także prawami świata. Wieczorem Fama zagości w Hali w Basenie Północnym. W ramach cyklu „LABORATORIUM MUZYKI” o godzinie 20:00 odbędzie się tam koncert premierowy projektu Grzegorza Duszaka o nazwie GRZEŚ WYŻYKOWSKI I UNDECYMET.  Podstawowym materiałem są w nim oryginalne polskie pieśni ludowe lub melodie nimi inspirowane. Ubogacone jest to m.in. jazzowymi inspiracjami.

Później na scenie w tym samym miejscu pojawi się PAULINA POTOCKA ze stand-upem „WSZYSTKO MOŻNA, NIC SIĘ NIE CHCE”. Artystka jest laureatką wielu konkursów i festiwali. Jej show rozpocznie się o 21:15. Na zakończenie czwartkowych wrażeń w hali odbędą się dwa koncerty. O 22:00 pierwszy z nich da grupa OCZYBASZKI. To rodzinna formacja, tworząca muzykę z pogranicza folku, alternatywy i piosenki autorskiej. Drugim składem będzie INA WEST i towarzyszący jej muzycy. Pod pseudonimem kryje się przeobrażona odsłona Izoldy Sorenson (właśc. Izabela Wróblewska), znanej wcześniej jako Cosovel. Obecnie tworzy transową i nowofalową elektronikę z elementami folku oraz jazzu. Początek tego występu o godzinie 23:00.

Mamy też nową pozycję w programie, a to dzięki festiwalowej sekcji literackiej. Po zakończeniu ostatniego koncertu zapraszamy na CZYTANIE PERFORMATYWNE, którego inicjatorami są Dawid Panic i Jan Kanty Zienko.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© MARTA IWASZKIEWICZ

SIÓDMY DZIEŃ FAMY, CZYLI PREMIERA I INNE CUDA

Koncert z premierowym materiałem, performance i pierwsze efekty pracy na Festiwalu. Takich rzeczy można się spodziewać w środę na 48. Famie w Świnoujściu.

Między 10:00 a 14:00 kolejny raz zapraszamy na teren Oflagu na FAMĘ FASHION, czyli pracownię artystyczną i butik. Będzie można kupić ekologiczne festiwalowe gadżety. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu. Później koncert w El Papa – Cafe Hemingway da zespół FOX IN THE BOX. Jak sami o sobie piszą ich „droga prowadzi przez funk, disco i electropunk”. Grupa gra szeroko pojęte taneczne rytmy. Początek o 15:00. Zaraz po koncercie – o 16:00 – w tym samym miejscu SEKCJA LITERACKA będzie czytać. Tym samym jej członkowie zaprezentują efekty pracy warsztatowej na Festiwalu.

Kolejnym wydarzeniem będzie spotkanie autorskie z dramaturgiem, pisarzem, scenarzystą i publicystą JAROSŁAWEM KAMIŃSKIM. Odbędzie się ono w Galerii Miejsce sztuki44 o godzinie 17:30 w ramach cyklu „MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE”. Kamiński poza współpracą z wieloma tytułami jest autorem powieści „Rozwiązła”, „Wiwarium” i „Tylko Lola”. Następnie Fama odwiedzi Muszlę Koncertową przy promenadzie. To za sprawą koncertu premierowego „RZUĆ TO WSZYSTKO CO ZŁE”. Jest on realizowany w ramach projektu „LABORATORIUM MUZYKI”. Od 19:00 będzie można posłuchać piosenek z dorobku takich wykonawców jak m.in. Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska czy Franek Kimono w nowoczesnych aranżacjach wykonanych przez SEKCJĘ WOKALNĄ i zespół GRZECZNI CHŁOPCY. Kierownikami muzycznymi przedsięwzięcia są wokalistka ANNA SERAFIŃSKA i pianista MAREK PĘDZIWIATR.

Na resztę wieczoru Festiwal przeniesie się do Hali w Basenie Północnym. O 21:00 ze swoim one man show „JAK ROZWIJAĆ EGOCENTRYZM?” wystąpi tam związana m.in. z warszawskim Resortem Komedii improwizatorka MARTA IWASZKIEWICZ. Po niej na scenie pojawi się zespół DZIWY. To o 22:00. Sami o swojej muzyce mówią: „psychodeliczne piosenki po polsku i łotewsku na kontrabas, gitarę, perkusję i głos”. Na zakończenie dnia przed publicznością zaprezentuje się formacja MOUNTAIN LAKES, czyli polsko-brytyjske trio grające muzykę elektroniczną. Początek ich koncertu o godzinie 23:00.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© FOX IN THE BOX

TEATR IMPROWIZACJI, EABS I TANECZNE RYTMY SZÓSTEGO DNIA FAMY

Kolejny dzień 48. Famy to kolejna garść wydarzeń. Wśród nich jest m.in. teatr improwizacji, występ zespołu artysty pochodzącego ze Świnoujścia oraz spotkanie autorskie dotyczące czasów PRL.

Wtorek na Festiwalu rozpocznie się od FAMY FASHION. Między 10:00 a 14:00 na terenie Oflagu będzie można znowu kupić takie festiwalowe gadżety jak torby czy koszulki wykonane w większości z recyklingu. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz miejscowego Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Druga odsłona FAMA FASHION odbędzie się między 18:00 a 20:00 w Beach Barze Pauza (plaża, wejście od ul. Gierczak).

O 16:00 w Barze Letnim Hamaki w ramach „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE” wystąpi zespół HURABAN. Gra on world music i aranżuje autorsko muzykę z różnych stron świata: bałkańską, żydowską, latynoską, ale też i polską. O 17:00 w Galerii Miejsce sztuki44 rozpocznie się spotkanie autorskie z ALEKSANDRĄ BOĆKOWSKĄ. To w ramach cyklu MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE. Boćkowska to dziennikarka (współpracująca m.im. z „Gazetą Wyborczą”) oraz autorka książek „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” i „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL”.

Festiwal zawita też do Miejskiego Domu Kultury. O 18:30 w ramach cyklu „LABORATORIUM MUZYKI” swój koncert rozpocznie tam grupa EABS, czyli ELECTRO ACOUSTIC BEAT SESSIONS. Prezentuje ona utwory z kanonu polskiego jazzu lat 60. – dokładnie kompozycje Krzysztofa Komedy – w nowatorskim wydaniu. Liderem formacji jest pochodzący ze Świnoujścia pianista Marek Pędziwiatr. Artysta był nominowany w roku 2017 do Paszportu „Polityki”.
 
Tego dnia będzie można też wziąć udział w projekcie „SPEKTAKL W CIEMNOŚCI”. Odpowiadają za niego improwizatorki i improwizatorzy ze składu warszawskiego Resortu Komedii. Teatralna opowieść będzie się tworzyć na bieżąco w ciemności oraz przy pomocy słów i dźwięków. Początek o 20:15 w sali konferencyjnej Amfiteatru.

Na koniec dnia na dachu KiteFORT-u (plaża, wejście od ul. Uzdrowiskowej) wystąpią dwa składy w ramach „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE”. Pierwszy z nich to UGLA. To o 22:15. Projekt łączy muzykę tradycyjną, improwizowaną i elektroakustyczną. Jego liderką, a także autorką muzyki oraz tekstów jest wokalistka i klarnecistka Magdalena Sowul, czyli laureatka 47. Festiwalu Fama w kategorii Wokaliści. Druga kapela to zespół FOX IN THE BOX. Jak sami o sobie piszą ich „droga prowadzi przez funk, disco i electropunk”. Ich tanecznych brzmień będzie można posłuchać od 23:15.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© Ugla, fot. Mikołaj Starzyński

W PONIEDZIAŁEK NA FAMIE LUDOWE GRANIE I „PAN TADEUSZ”

Poemat narodowego wieszcza opowiedziany dźwiękiem, stand-up oraz koncert z muzyką korzeni – to poniedziałkowe propozycje odbywającej się w Świnoujściu 48. Famy. Będzie to piąty dzień tegorocznej edycji Festiwalu.

Między 10:00 a 14:00 na terenie Oflagu działać będzie FAMA FASHION. Pod tą nazwą kryje się pracowania artystyczna i butik w wykonaniu absolwentek Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu na kierunku wzornictwo – Malwiny Bil i Pameli Mączyńskiej. Będzie można kupić festiwalowe gadżety – m.in. torby czy koszulki. Większość rzeczy jest wykonana z recyklingu. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu.

Pierwszy poniedziałkowy koncert rozpocznie się o 15:30 w El Papa – Cafe Hemingway w ramach cyklu „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE”. Zagra UGLA. To eksperymentalny projekt, łączący muzykę tradycyjną, improwizowaną i elektroakustyczną. Liderką grupy, a także autorką muzyki oraz tekstów jest wokalistka i klarnecistka Magdalena Sowul, laureatka 47. Festiwalu Fama w kategorii Wokaliści.

Później przyjdzie pora na spotkanie autorskie z antropolożką kultury i literatką MONIKĄ SZNAJDERMAN. Od 1996 roku prowadzi ona Wydawnictwo Czarne. Za książkę „Fałszerze pieprzu” została uhonorowana Nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów, Nagrodą Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodą im. Jerzego Turowicza. Książka opowiada o jej żydowskiej i polskiej rodzinie, ukazując jednocześnie historię Polski XX wieku. Początek spotkania pod tytułem HISTORIA PEWNEJ RODZINY o godzinie 17:00 w Galerii Miejsce sztuki44. Odbędzie się ono w ramach cyklu „MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE”.

Później – dokładnie od 18:00 do 20:00 – pracownia artystyczna i butik, czyli FAMA FASHION przeniesie się do Beach Baru Pauza (plaża, wejście od ul. Gierczak). Wydarzenie jest elementem cyklu „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE”.

Kolejnym wydarzeniem poniedziałkowej Famy będzie spektakl „PAN TADEUSZ’18” autorstwa studentów AKADEMII MUZYCZNEJ W BYDGOSZCZY. Jest on nowatorską próbą przybliżenia dzieła Adama Mickiewicza w formie muzycznej. Działania sceniczne dyktuje wybuchowa mieszanka muzyki klasycznej z jazzowymi improwizacjami. Spektakl rozpocznie się o godzinie 18:15 w Miejskim Domu Kultury.

Później przyjdzie pora na stand-up w wykonaniu AGNIESZKI MATAN. Swój show o nazwie HALO TAXI – BILANS TRZYDZIESTOLATKI da w Hali w Basenie Północnym o godzinie 20:00. Jest to osobisty przekrój przez współczesne wyzwania dorosłości, refleksja nad dojrzewaniem, byciem młodą kobietą i zadaniami, które nadaje jej społeczeństwo. Na co dzień materiał ten można podziwiać w Warszawie – m.in. w Resorcie Komedii.

Po stand-upie w hali odbędzie się koncert tria KOŚCIELNA/WYPYCH/IBADULLAYEV. Zespół gra azerbejdżańską muzykę ludową. Pozostawia w niej miejsce na improwizację. Początek występu o godzinie 21:00.

Zaraz po nim scenę przejmie grupa ODPOCZNO. To o 22:00 w ramach projektu „LABORATORIUM MUZYKI”. Należy spodziewać się muzyki ludowej z regionu opoczyńskiego w interpretacjach, które nawiązują do tradycji, ale wzbogacają ją twórczo, m.in. o elementy muzyki improwizowanej i jazzu. W marcu ukazał się debiutancki album zespołu. Poza tym Odpoczno zaprezentuje się w tym roku jako jedyny zespół z Polski na najważniejszych międzynarodowych targach world music na świecie – WOMEX 2018. Odbędą się one w Las Palmas de Gran Canaria na Wyspach Kanaryjskich.

Na zakończenie poniedziałkowej Famy o 23:15 w hali wystąpi grający tzw. world music zespół HURABAN. Aranżuje on autorsko muzykę z różnych stron świata: bałkańską, żydowską, latynoską, ale też polską. Dotychczas koncertował m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Włoszech oraz Norwegii.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© KAMILA BANASIAK – monodram WANDA WASILEWSKA

MOC ATRAKCJI CZWARTEGO DNIA FAMY

Teatr, koncerty, zabawy dla dzieci oraz butik – takie atrakcje czekają w niedzielę na uczestników 48. Famy w Świnoujściu. Przed nami kolejny dzień imprezy.

Już od rana będzie co robić. Od godziny 10:00 do 14:00 na terenie Oflagu przy ul. Piastowskiej ruszy FAMA FASHION. Pod tą nazwą kryje się pracowania artystyczna i butik w wykonaniu absolwentek Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu na kierunku wzornictwo – Malwiny Bil i Pameli Mączyńskiej. Na miejscu będzie można kupić festiwalowe gadżety – m.in. torby czy koszulki. Większość jest wykonana z recyklingu. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu. Z kolei między 12:00 a 14:00 na Osiedlu Warszów (skrzyżowanie ul. Sosnowej i ul. Barlickiego) dzieci będą mogły wziąć udział w grach zabawach oraz PIKNIKU. To w ramach „ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE”, czyli cyklu wydarzeń festiwalowych odbywających się w miejscach zgłoszonych przez mieszkańców miasta na 44 wyspach.

Kolejne przedsięwzięcie również jest jego elementem. O 15:30 w El Papa – Cafe Hemingway koncert zagra HEY HATO. W sowim solowym projekcie Tadeusz Wnuk łączy gitarę, wokal, looper i sample. Jak sam o sobie pisze jest to pop, a być może również „songwriting przyszłości”. Później Festiwal zagości w Galerii Miejsce sztuki44. Spotkanie autorskie z dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press reporterką EWĄ WINNICKĄ rozpocznie się o godzinie 17:00. To w ramach cyklu o nazwie „MIEJSCA LITERATURY. ZŁE MIEJSCE”. Będzie dotyczyć ono książki „Był sobie chłopczyk”.

O godzinie 18:30 w Miejskim Domu monodram „WANDA WASILEWSKA” zaprezentuje KAMILA BANASIAK. Z jednej strony jest to opowieść o tej polskiej i sowieckiej działaczce komunistycznej, a z drugiej zobrazowanie wizji tego jak patrzyłaby ona na rzeczywistość po 54 latach od własnej śmierci. W tym samym miejscu w dalszej kolejności swój spektakl przedstawi teatr improwizowany IRGA. Początek o 19:30.

Następnie Fama przeniesie się na trzy koncerty do Hali w Basenie Północnym. O 21:00 zagra tam grupa KIRSZENBAUM. Jest ona laureatem głównej nagrody na Festiwalu Synestezje. Mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Następnie – o 22:00 – scenę przejmie Maciej Trifonidis ze swoim nowym projektem 15 CM ABOVE THE GROUND. Grupa wykonuje instrumentalną muzykę akustyczną. Członkowie zespołu sami mówią o niej, że to „dźwięki z drewna”. Koncert odbędzie się w ramach cyklu „LABORATORIUM MUZYKI”. Na koniec dnia publiczność zobaczy w hali występ zespołu WATA. To o 23:15. Swoim graniem zabiorą nas w  świat elektroniki i syntezatorów wspartych żywymi instrumentami oraz wokalem.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© Głośniej

GŁOŚNIEJ NA FESTIWALU FAMA 2018

Za GŁOŚNIEJ odpowiada duet przyjaciół, którzy od kilku lat z zainteresowaniem obserwują polską scenę muzyczną. Projekt powstał z inicjatywy Joanny Hały i Witolda Regulskiego. Jego celem jest prezentowanie muzycznej tradycji Famy, opis nowych obiecujących zespołów i wywiady z praktykami, którzy w ramach cyklu BACK TO SCHOOL przekażą istotną wiedzę z zakresu promocji i wizerunku dla początkujących muzyków.

WITOLD – fan nostalgicznych dźwięków, entuzjasta radia, prowadzi muzyczną audycje w Radiu Afera. Analizuje dźwięki z minionego stulecia i wynajduje wszystkie inspiracje, których Joanna nie potrafi. Podobno nadzieja polskiego dziennikarstwa muzycznego.

JOANNA – po godzinach rozmawia o muzyce i kulturze z artystami dla magazynu kulturalnego, zawodowo zajmuje się public relations. Interesuje ją branża muzyczna w kontekście biznesowym.

www.glosniej.com
www.facebook.com/robimyglosniej