KAMILA BANASIAK – monodram WANDA WASILEWSKA, reż. A. Skorupa | Fundacja Rezonanse Kultury

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

  • Data 19.08.2018
  • Godzina 18:30
  • Adres ul. Wojska Polskiego 1
  • Miejsce Miejski Dom Kultury

WANDA WASILEWSKA | Monodram powstał w oparciu o biografię Wandy Wasilewskiej. Wanda postrzegana zazwyczaj stereotypowo jako zdrajczyni ojczyzny czy kochanka Stalina pojawia się 54 lata po swojej śmierci, by powiedzieć o uwikłaniach rodzinnych, uwikłaniach w historię i z dystansu spojrzeć na losy współczesnej Polski. Spektakl jest próbą uczłowieczenia posągu i podania w wątpliwość jednoznaczną ocenę postępowania Wandy Wasilewskiej. Dla pokolenia urodzonego po 1989 roku spektakl może być z kolei okazją do poznania tej postaci, która praktycznie nie pojawia się na lekcjach historii.

Tekst pisany jest z trzech perspektyw. Z jednej strony mamy rok 2018, by za chwilę móc przenieść się w czasy przedwojenne czy lata 50-te, będące okresem największej działalności politycznej Wandy. Tutaj biografia pojedynczego człowieka splata się z biografią państwową. Wanda staje się niejako postacią tragiczną, chociaż autorkom spektaklu nie zależy na jej odbrązawianiu. Ciekawe w tym kontekście staje się zmaganie młodej aktorki, nie znającej wcześniej Wandy, z kimś, kto pokoleniu jej rodziców kojarzy się z najgorszym stalinowskim okresem. Aktorka Kamila Banasiak próbuje wcielić się w postać odległą od niej historycznie i mentalnie. To tutaj łączy się przeszłość z teraźniejszością. Co by się stało, gdyby Wanda Wasilewska przybyła do nas 54 lata od własnej śmierci? Co mogłaby powiedzieć? Za czym tęsknić? Jak patrzyłaby na współczesną Polskę? Takie pytania i wiele innych zadaje spektakl , nie na wszystkie znajdując jednoznaczną odpowiedź.

Monodram / Reżyseria: Aleksandra Skorupa / Występuje: Kamila Banasiak / Światło: Marta Seredyńska / Premiera: 2016 / Produkcja: Fundacja Rezonanse Kultury

KAMILA BANASIAK | Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Aktorka Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. Zadebiutowała w spektaklu „Piaskownica” Michała Walczaka w reż. Jewgienii Boginskiej w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie rolą Miłki (2016). Zagrała także w spektaklach dyplomowych „Księżniczka na opak wywrócona” w reż. Remigiusza Brzyka oraz „Opowieści lasku wiedeńskiego” w reż. Michała Kotańskiego w krakowskiej PWST oraz w monodramie „Wanda Wasilewska” w reż. Aleksandry Skorupy. Laureatka Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego 2016.

ALEKSANDRA SKORUPA | Studentka V roku Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskim PWST, teatrolożka (absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), dramaturżka i reżyserka autorskich spektakli. Jej monodram o legendarnej działaczce komunistycznej „Wanda Wasilewska” zdobył główną nagrodę na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 6. Forum Młodej Reżyserii w PWST w Krakowie, spektakl „Sońka” wg I. Karpowicza został wystawiony w ramach finału Obserwatorium Artystycznego ENTREE w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W ramach Olimpiady Teatralnej w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu współreżyserowała projekt „Dziady. Lekcja” z udziałem Jerzego Treli. We współpracy z Teatrem Kontrabanda autorka napisała i wyreżyserowała spektakle: „SKUR-WIENIA” (Teatr Kabaret, Kraków), który został finalistą przeglądu monodramów „O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwałkach oraz „I że ci nie odpuszczę aż…” (Śródmiejski Ośrodek Kultury, Kraków).

MARTA SEREDYŃSKA | Absolwentka wiedzy o teatrze oraz mediów interaktywnych poznańskiego UAM. Współpracowała m.in. z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Malta Festival Poznań, Art Stations Foundation. Recenzentka teatralna („Didaskalia”, TaniecPOLSKA.pl, „Teatralia”). Kuratorka projektu Plus/Minus (+/) podczas festiwalu Nowa Siła Kuratorska 2013. Realizator techniczny spektakli Macieja Kuźmińskiego: „Room 40” i „Różnica i Powtórzenie’ (także asystentka reżysera świateł). Twórczyni świateł do spektakli „Herminia, czyli Amazonki” oraz „Sońka” w reżyserii Aleksandry Skorupy.