LABORATORIUM MUZYKI | ELECTRO ACOUSTIC BEAT SESSIONS – koncert

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

  • Data 21.08.2018
  • Godzina 18:30
  • Adres ul. Wojska Polskiego 1
  • Miejsce Miejski Dom Kultury

EABS – ELECTRO ACOUSTIC BEAT SESSIONS | Grupa kontynuując tradycję polskiej szkoły jazzu, przedstawia utwory, należące do kanonu polskiej kultury muzycznej (kompozycje Krzysztofa Komedy) w nowatorskiej interpretacji, czerpiącej z wpływów takich gatunków jak funk, hip-hop i elektronika. To fenomenalne połączenie ducha jazzu lat 60. z absolutnie nowoczesną, unikatową wizją muzyki jazzowej. Koncert przypomina twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, Krzysztofa Komedy, ikony polskiej kultury lat 60. i pioniera nowoczesnego jazzu w Polsce, którego twórczość wywarła znaczący wpływ na rozwój międzynarodowej sceny i do dziś inspiruje jej wykonawców.

Album „Repetitions” (2017) to hołd dla Krzysztofa Komedy – legendy polskiego jazzu, którego muzyka znana jest z takich filmów jak „Do widzenia, do jutra”, „Niewinni czarodzieje”, „Nóż w wodzie”, „Prawo i pięść”, „Dziecko Rosemary”. Album jest analizą twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego. Zespół Electro Acoustic Beat Sessions (z nominowanym w tym roku do Paszportu „Polityki” Markiem Pędziwiatrem) to próba nowego podejścia do jazzu przez pryzmat hip-hopowego brzmienia, na którym wychowali się muzycy. Zespół kształtował się jako hołd dla twórczości klasyków czarnej kultury muzycznej oraz rdzennie polskiego ducha rodzimej sceny. Marek Pędziwiatr: „Jazz jest muzyką korzennie amerykańską, ale Komeda miał ten dar, że potrafił nadać tej amerykańskości coś naszego, polską wrażliwość, nostalgię.” Łącząc wpływy soulu, funku, hip-hopu, elektroniki i świeżego podejścia do kompozycji, zespół stara się tchnąć w jazz ogień, przywracając temu gatunkowi dawny blask, nie zwracając uwagi na panującą etykietę, wciąż poszukując i eksperymentując. Na „Repetitions” nie usłyszymy utworów odegranych nuta w nutę.

W ostatnich latach coraz wyraźniejsza jest „zmiana warty” w jazzie, czego dowodem jest popularność artystów zza oceanu, takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali, czy wręcz o renesansie jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos brytyjscy muzycy jak Yussef Kamaal, Shabaka Hutchings, Ruby Rushton oraz Moses Boyd. EABS jest odpowiedzią na powiew wiatru płynącego z Los Angeles, przez Londyn, nad samą Odrę: do Wrocławia. Zespół został okrzyknięty jako objawienie tegorocznego festiwalu Spring Break w Poznaniu oraz otrzymał Mateusza 2017, nagrodę przyznawaną przez Trójkę Polskie Radio. Został również zaproszony do wzięcia udziału w trasie Giganci Polskiego Jazzu gdzie występował wspólnie z Michałem Urbaniakiem.

SKŁAD | Marek Pędziwiatr – instr. klawiszowe, syntezatory, wokal; Marcin Rak – perkusja; Vojto Monteur – gitara elektryczna; Paweł Stachowiak – gitara basowa; Spisek Jednego – gramofony; Olaf Węgier – saksofon; Jakub Kurek – trąbka

Koncert jest częścią cyklu „LABORATORIUM MUZYKI”, realizowanego na Famie od 2012 roku. Jego celem jest realizacja projektów premierowych, prezentacja renomowanych grup z Polski i zagranicy oraz konfrontacja stylów muzycznych i prezentacja wzajemnych między nimi inspiracji (muzyka poważna, jazzowa, tradycyjna, improwizowana).

www.facebook.com/ElectroAcousticBeatSessions

VIDEO