LABORATORIUM MUZYKI | GRZEŚ WYŻYKOWSKI I UNDECYMET – koncert premierowy

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

  • Data 23.08.2018
  • Godzina 20:00
  • Adres ul. Jachtowa 1
  • Miejsce Hala w Basenie Północnym

GRZEŚ WYŻYKOWSKI I UNDECYMET | Autorski projekt Grzegorza Duszaka. Muzyka łączy w sobie myśl jazzową, awangardową i tradycyjną. Podstawowym materiałem są oryginalne polskie pieśni ludowe lub melodie nimi inspirowane. Nadrzędną ideą jest zilustrowanie zdarzeń, krajobrazów i emocji występujących w treści pieśni.

Podobnie do amerykańskich muzyków jazzowych, którzy inspirowali się muzyką gospel, w tym projekcie Wyżykowski sięga do swoich etnicznych źródeł muzycznych – polskich pieśni ludowych. Trudno mówić o konkretnym gatunku, w który wpisywać miałby się Undecymet, mieszają się tu bowiem rozmaite inspiracje Grzesia, od wszelkich odmian jazzu przez kościelną muzykę modalną, barokowy kontrapunkt, plamę barwną impresjonizmu czy kontrastowość ekspresjonizmu. Wszystko to ma na celu wysunięcie na pierwszy plan tego, co w muzyce najważniejsze – historie, emocje, obrazy. Niezależnie od perspektywy, z której spojrzymy na projekt, zawsze pojawi się element zaskakujący w odniesieniu do narzuconej konwencji. W kontekście zespołu jazzowego niestandardowym będzie instrumentarium, z punktu widzenia muzyki folkowej – brzmienie i harmonika.  

WYKONAWCY | Grześ Wyżykowski – tenor, kier. muzyczny; Aleksandra Bogucka – sopran; Paulina Mazepa-Zastawna – alt; Jakub Dobrzański – baryton; Klaudia Ciostek, Anna Bednarek – I skrzypce; Karolina Gutowska, Zuzanna Jakimowicz – II skrzypce; Gustaw Klubczewski – altówka; Martyna Pasierbek, Omi Konstancja Osmolińska – wiolonczela; Magdalena Sowul – klarnety; Łukasz Jankowski – flety; Radosław Mysłek – perkusja; Michał Aftyka – kontrabas

GRZEGORZ DUSZAK | Kompozytor, aranżer, wokalista, gitarzysta. Podczas edukacji w ZPSM II stopnia im. F. Chopina na wydziale wokalno-estradowym śpiewał w zespole wokalnym Jazz City Choir. Później założył własny męski kwartet a cappella – Nieczuli Gentlemani. Tam zaczął pisać aranżacje. Wraz z Gentlemanami zajął I miejsce w konkursie „Niemen non stop”, III miejsce w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej” oraz III miejsce w „Festiwalu piosenki i ballady filmowej” (tu w składzie powiększonym o jeden głos żeński – Aleksandrę Bogucką). Po rozpadzie Gentlemanów powstał kwintet Grzeczni Chłopcy (perkusja, kontrabas, fortepian, flet poprzeczny, wokal/gitara). Tu powstały pierwsze autorskie piosenki, które łączyły jazz z poezją. Największą inspiracją stał się Bolesław Leśmian. Z piosenek napisanych do jego wierszy powstał spektakl „Leśmian” wystawiany na deskach teatru Scena przy Krakowskim Przedmieściu. Tu skład Chłopców został wzbogacony o trio smyczkowe oraz trzy żeńskie wokale. Muzyka nawiązuje do polskiego folkloru, muzyki klasycznej, a czasem cerkiewnej. Później Chłopcy zmienili kierunek działania i zaczęli grać popularne piosenki w aranżacjach swingowo-tanecznych. Następny skład Grzegorza to septet a cappella GooseBumps, z którym obecnie jest w trasie koncertowej po całej Polsce. Tutaj z kolei króluje pop i hip-hop.

Koncert jest częścią cyklu „LABORATORIUM MUZYKI”, realizowanego na Famie od 2012 roku. Jego celem jest realizacja projektów premierowych, prezentacja renomowanych grup z Polski i zagranicy oraz konfrontacja stylów muzycznych i prezentacja wzajemnych między nimi inspiracji (muzyka poważna, jazzowa, tradycyjna, improwizowana).