LABORATORIUM MUZYKI | ODPOCZNO – koncert

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

  • Data 20.08.2018
  • Godzina 22:00
  • Adres ul. Jachtowa 1
  • Miejsce Hala w Basenie Północnym

ODPOCZNO | Muzycy zespołu Odpoczno starając się zachować jak najbardziej surowe i oryginalne brzmienie, a zarazem dotrzeć do własnych muzycznych korzeni, łączą współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania. Trudno będzie ustać w miejscu – usłyszymy żarliwe wykonania muzyki ludowej z regionu opoczyńskiego w interpretacjach, które z jednej strony wyraźnie nawiązują do tradycji, ale wzbogacają ją twórczo, m.in. o elementy muzyki improwizowanej i jazzu. A wszystko zaczęło się od eksperymentu. Marcin Lorenc: „Przez jakiś czas chodziła mi głowie myśl: jak brzmiałaby gitara w polskiej muzyce tradycyjnej? To przecież obcy dla niej instrument. Gdy okazało się, że to zaczyna działać, postanowiliśmy dołożyć perkusję, która też zdarzała się na wiejskich zabawach”.

Zespół powstał w 2014 roku, złożony jest z doświadczonych łódzkich muzyków, którzy na co dzień zajmują się różnymi gatunkami: od muzyki improwizowanej, poprzez alternatywną scenę rockową, aż po polską muzykę tradycyjną. Wspólnym mianownikiem dla członków zespołu okazała się muzyka z regionu opoczyńskiego. Zespół jest laureatem III Nagrody Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja 2015. Artyści stawiają na oryginalność i surowość, dzięki którym podbili serca publiczności licznych festiwali w Polsce. W tym roku jako jedyny zespół z Polski zaprezentują się na najważniejszych międzynarodowych targach world music na świecie – WOMEX 2018. Tegoroczna edycja odbędzie się w Las Palmas de Gran Canaria na Wyspach Kanaryjskich. W marcu nakładem Audio Cave ukazał się debiutancki album zespołu i już został okrzyknięty jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych roku 2018.

„Kiedy wydaje ci się, że w folku było już wszystko, nagle pojawia się taka ekipa jak Odpoczno”. (Maciej Szajkowski, Kapela ze wsi Warszawa)

„To kolejny przykład totalnej fuzji wychodzącej od polskiej tradycji – w tym wypadku opoczyńskich oberków, których tematy podejmowane są tu na jazzowo, choć nie jest to klucz jedyny”. (Bartek Chaciński, „Polityka”)

„Wydana niedawno debiutancka płyta zespołu Odpoczno jest jednym z najlepszych tegorocznych polskich krążków – i to nie tylko w folkowej perspektywie”. (Tomasz Janas, Polskie Radio)

SKŁAD | Joanna Gancarczyk – śpiew, basy; Marcin Lorenc – skrzypce; Marek Kądziela – gitara, efekty; Piotr Gwadera – dżaz, bębenek

Koncert jest częścią cyklu „LABORATORIUM MUZYKI”, realizowanego na Famie od 2012 roku. Jego celem jest realizacja projektów premierowych, prezentacja renomowanych grup z Polski i zagranicy oraz konfrontacja stylów muzycznych i prezentacja wzajemnych między nimi inspiracji (muzyka poważna, jazzowa, tradycyjna, improwizowana).

www.nextstepagencja.pl/artists/odpoczno
www.facebook.com/odpoczno

VIDEO