MARTA GRYGIER – monodram KAMICA79, reż. A. Grabowski

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

  • Data 23.08.2018
  • Godzina 18:30
  • Adres ul. Wojska Polskiego 1
  • Miejsce Miejski Dom Kultury

KAMICA79 | Przedstawienie podejmuje tematy związane z kondycją moralną współczesnej kobiety. Jest to spektakl naturalistyczny, osobisty, fizyczny, o dużej dawce ekspresji. Opowiada historię kobiety zmagającej się z czasem, odpowiedzialnością i konsekwencją rodzicielstwa, obowiązkami i prawami świata. W spektaklu zestawione są osobiste refleksje autorki z inspiracjami związanymi z kamieniem. Kamień swoje znaczenie symboliczne zawdzięcza takim cechom jak: twardość, niezmienność i niezniszczalność. Kojarzy się z siłą i wiecznością. We współczesnym świecie jego przeciwieństwem jest kobieta. A może to istniejący w świecie stereotyp? Człowiek, aby się rozwijać, musi działać, aby działać, potrzebny jest mu cel. Cel natomiast musi być wyraźnym punktem odniesienia do ludzkich zachowań ułatwiającym człowiekowi obranie właściwej drogi do samorealizacji. Spektakl powstał z potrzeby wyjścia z bezpiecznej, nie tylko artystycznie, strefy. Z chęci zmiany myślenia: z zachowawczego na rewolucyjne. Jako przykład walki o możliwość wypowiadania się i działania.

Spektakl dyplomowy zrealizowany w ramach Akademii Teatru Alternatywnego, którego producentem jest Ośrodek Teatralny im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu oraz Teatr Kana w Szczecinie. Spektakl dotychczas grany był w ramach: X Biesiady Teatralnej w Katowicach (główna nagroda), Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt w Szczecinie, Barlineckiego Lata Teatralnego, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego PRO CONTRA w Szczecinie, Festiwalu Teatralnego BRAMAT w Goleniowie, V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora MONOfest w Łodzi (I nagroda), Spotkań Teatralnych STRACHY w Krośnie.

Monodram / Występuje: Marta Grygier / Reżyseria: Arti Grabowski / Prapremiera: 2017, Teatr Kana w Szczecinie / Premiera: 2017, Ośrodek Teatralny im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

MARTA GRYGIER | Z wykształcenia animatorka kultury i pedagog resocjalizacyjny. Od 17 lat związana z życiem kulturalnym Barlinka (woj. zachodniopomorskie), gdzie działa z różnymi grupami społecznymi. W Barlinku prowadzi grupę młodzieżową Teatr Wiatrak, jest wiceprezesem Stowarzyszenia „Plantacja Wyobraźni” – Mały Dom Kultury, którego jest także współzałożycielką. Pracuje jako wychowawca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP, gdzie założyła Grupę Teatralną „Burza Mózgów”. Pasjonatka art-terapii, kultury ludowej, biegania i sztuk walki.

ARTI GRABOWSKI, DR HAB. | Artysta interdyscyplinarny, autor ponad 200 akcji, performansów, happeningów, spektakli wystawianych na festiwalach sztuki performance, festiwalach teatralnych, przeglądach sztuki wideo na całym świecie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie adiunkt oraz kierownik Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów (ASP Kraków). Aktor Teatru Porywacze Ciał (2004-2009). Członek krakowskiego Stowarzyszenia Fort Sztuki (2001-2009), Rady Programowej Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (od 2012). Kurator i współorganizował wielu festiwali sztuki performance i akcji o zasięgu międzynarodowym.

www.facebook.com/Kamica79-2020899144903774