CEZARY ŁAZAREWICZ | Dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor zbioru reportaży „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013), „Elegancki morderca” (2015), „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (2016), „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza” (2017), „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” (2018). Za reportaż „Żeby nie było śladów” otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną najlepszym książkom popularnonaukowym poświęconym historii Polski w XX wieku oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta otrzymała również tytuł Książki 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków, była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Moderator: WOJCIECH ZAGAJ – Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2010 związany z mediami. Zaczęło się od praktyk w Radio Merkury (dziś Radio Poznań). Później było studenckie Radio Afera, a dalej Radio Szczecin. Z tym ostatnim jest związany do dziś. Wydaje audycje „Wszystko na gorąco” i „Radio Szczecin na Wieczór”. Zdobywca wyróżnienia w kategorii debiut roku w organizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej – Pomorze Zachodnie 27. edycji konkursu „Dziennikarz Roku”. Prywatnie lubi dobrą literaturę, muzykę, herbatę oraz polskie góry – tak jak i morze. Rzecznik Prasowy Festiwalu Fama.
Kolejna edycja cyklu „MIEJSCA LITERATURY” realizowanego na Famie od roku 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku temat przewodni projektu brzmi „ZŁE MIEJSCE”. Zakres tematyczny projektu wyznaczają takie zagadnienia, jak: podróż geograficzna i podróż przez historię; pamięć indywidualna i zbiorowa; zderzenie tego, co wspólne z tym, co indywidualne; granice geograficzne, mentalne, duchowe; emigracja, wykorzenienie, wykluczenie; bezdomność duchowa; uniwersalna problematyka wyłaniająca się z zagadnień specyficznych, indywidualnych historii.