OCZYBASZKI – koncert

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

  • Data 23.08.2018
  • Godzina 22:00
  • Adres ul. Jachtowa 1
  • Miejsce Hala w Basenie Północnym

OCZYBASZKI | Rodzinna formacja, tworząca muzykę z pogranicza folku, alternatywy i piosenki autorskiej. Zespół powstał w 2016 roku, debiutując na poznańskim Dragon Folk Feście. W kolejnych latach, oprócz autorskich koncertów, występował na scenie przed takimi artystami jak Natalia Grosiak, Joao de Sousa czy Stanisław Soyka (w ramach Wrocławskich Spotkań Literacko-Muzycznych, na których Oczybaszki wygrały pierwszą nagrodę). Obecnie zespół jest na etapie finalizacji pracy nad płytą promocyjną (EP), gdzie zawarta będzie część dotychczasowego dorobku – utworów inspirowanych tematyką wsi polskiej, legend morskich oraz opowieści dla dzieci. Do jednego z utworów powstał także klip video, we współpracy z wrocławską artystką – Magdaleną Jarych. Najnowsze zaś utwory są zaczątkiem pełnometrażowego materiału, który przedstawiać będzie spójną opowieść jednego bohatera, pisaną na podstawie legend morskich z folkloru ludów całego świata.

Oczybaszki to to, co pierwotne, proste i emocjonalne. To, z czego wyrastamy. Zespół zatacza szerokie kręgi wokół folku. Czuje w nim oswojony mrok i nostalgię, ale też bezpieczeństwo – dlatego, chcąc nie chcąc, ciągle krąży wokół niego, jak się krąży wokół domu rodzinnego. Muzykę grupy charakteryzuje minimalizm formy, zaskakujące, często zmieniające się instrumentarium oraz senno-baśniowa atmosfera. Na koncertach budowana jest przestrzeń, pozwalająca skupić się na opowieściach zawartych w tekście.

SKŁAD | Baszka Biel – śpiew, gitary; Ola Biel-Gocał – śpiew, melodyka, duduk, flet poprzeczny, dzwonki chromatyczne; Michał Sember – gitara elektryczna, kalimba; Michał Biel – saksofon barytonowy

www.facebook.com/Oczybaszki

VIDEO