Cykl adresowany do fotografów, poszukujących możliwości profesjonalnego rozwoju swoich umiejętności, którego celem jest doskonalenie predyspozycji do pracy w zespole, pracy na zadany temat, rozwój wyobraźni i potencjału twórczego.
Od kilku lat uczestnicy tego cyklu pracują pod kierunkiem Tomka Sikory, realizując co roku wyjątkowe i szalone projekty, doceniane przez odbiorców Festiwalu oraz nagradzane przez jury. W przypadku odpowiedniej ilości zgłoszeń uczestnicy sekcji zostaną podzieleni na dwie grupy: fotografia kreacyjna (Tomek Sikora) i fotografia reportażowa (Katarzyna Rainka, Piotr Morytko). Udział w warsztatach jest szansą na współpracę z uzdolnionymi młodymi fotografami. Zgłoś się, a będziesz miał szansę wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz walczyć o Nagrodę im. Jana Sawki w kategorii sztuki wizualne.
Regulamin Festiwalu i formularz zgłoszeniowy dostępne są TUTAJ. W formularzu prosimy opisać swoje dotychczasowe doświadczenie fotograficzne, dołączyć do zgłoszenia prezentację dotychczasowego dorobku oraz napisać, którą grupą (kreacyjną czy reportażową) jesteście zainteresowani. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 14.05.2018.
W ramach zadania zostaną zorganizowane dwa projekty prezentujące efekty pracy, oba skupione wokół wspólnego tematu, co zainspirowane jest artystyczną tradycją Famy, która od 50 lat stanowi miejsce rodzenia się wyjątkowych talentów i nietuzinkowych artystów.
1. FOTOGRAFIA KREACYJNA (INSCENIZOWANA)
Uczestnicy sekcji przygotują wystawę oraz kalendarz „Fama Forever!”, gdzie każde zdjęcie będzie sytuacją inscenizowaną na tle Świnoujścia, w miejscach charakterystycznych.
Prowadzenie warsztatów: TOMEK SIKORA (www.tomeksikora.eu) – Wybitny fotograf, artysta, realizator kampanii społecznych i reklamowych dla firm z całego świata, autor ilustracji, plakatów, inicjator Galerii Bezdomnej, promującej fotografię niezależną i amatorską. Wykładowca Victoria College Melbourne, Europejskiej Akademii Fotografii. Pracuje dla czołowych agencji reklamowych świata. Publikuje limitowane edycje książek autorskich, wystawia prace na całym świecie. Wędruje z aparatem od ponad 50 lat. Wychwytuje, oswaja i zamienia napotkane chwile w wizjonerskie kadry. Wyjątkowy styl, jak charakter pisma, wyróżnia go w czołówce polskich twórców fotografii. Wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii.
2. FOTOGRAFIA REPORTAŻOWA
Uczestnicy sekcji przygotują również kalendarz ukazujący i promujący miasto, ale – w niekonwencjonalny sposób, w opozycji do fotografii pocztówkowej, turystycznej i przyrodniczej. Chcemy pokazać miasto nie jako uzdrowisko o wysokiej średniej wieku (mieszkańców i turystów), lecz otworzyć się także na młodszego odbiorcę, pokazać nieznane i ciekawe miejsca oraz ludzi – czyli to, o czym zwykle milczą turystyczne przewodniki. W cyklu odbędzie się również prezentacja większej liczby zdjęć wykonanych przez uczestników. Z uwagi na tryb pracy oraz konieczność wykonywania zdjęć niemal do ostatniego dnia Festiwalu odbędzie się ona w formie prezentacji multimedialnej.
Informacje o pedagogach sekcji podamy w pierwszej połowie kwietnia 2018.
© Festiwal Fama, fot. projekt ‚Zero grawitacji’, Joanna Kurdziel-Morytko, Piotr Morytko