PROGRAM FESTIWALU FAMA 2018

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

© Festiwal Fama, fot. Ewelina Soból

PROGRAM FESTIWALU FAMA 2018

48. Fama zbliża się wielkimi krokami. W tym roku odbędzie się w terminie 16-26 sierpnia. Program Festiwalu to 70 wydarzeń artystycznych, towarzyszących i specjalnych, 200 uczestników i kilkanaście scen.

Aktualizowany harmonogram wydarzeń jest już dostępny na naszej stronie internetowej, w zakładce PROGRAM.

Famę otworzą koncerty spod szyldu ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE. W cyklu to mieszkańcy Świnoujścia przesyłają propozycje miejsc, w których realizowane są festiwalowe wydarzenia. W tym roku Fama zawita do: Uzdrowiska Świnoujście S.A. (Admirał I), El Papa – Cafe Hemingway, Baru Letniego Hamaki, KiteFORT, Beach Bar Pauza, a także do filii MDK w dzielnicy Przytór i na Osiedle Warszów. Oprócz tego oczywiście działać będą nasze tradycyjne sceny: Amfiteatr, Miejski Dom Kultury, Muszla Koncertowa, Galeria Miejsce sztuki44, Hala w Basenie Północnym.

Ważnym cyklem z dziedziny animacji kultury będzie projekt FAMA FASHION, czyli pracownia artystyczna i butik. Dochód ze sprzedaży ubrań i gadżetów (w większości wykonanych z recyklingu) zostanie przeznaczony na wybrany cel charytatywny związany ze Świnoujściem.

Jednym z filarów Famy jest cykl spotkań z renomowanymi pisarkami i pisarzami. Gośćmi cyklu MIEJSCA LITERATURY będą: ALEKSANDRA BOĆKOWSKA („Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL”), JAROSŁAW KAMIŃSKI („Tylko Lola”), CEZARY ŁAZAREWICZ („Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”), ZIEMOWIT SZCZEREK („Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”, „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”), MONIKA SZNAJDERMAN („Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”), EWA WINNICKA („Był sobie chłopczyk”).

W programie znalazł się również szereg wydarzeń z dziedziny SZTUK SCENICZNYCH: PAN TADEUSZ’18 (spektakl studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej, łączący różne stylistyki, klasykę, jazz czy hip-hop), DEKLARACJA 6888 Teatru OdRuchu (próba zmierzenia się ze słowem „wojna” poprzez kolaż losów różnych bohaterów), monodramy Z INNEJ GLINY Katarzyny Dominiak (o francuskiej rzeźbiarce Camille Claudel), WANDA WASILEWSKA Kamili Banasiak (próba odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę była tytułowa bohaterka), KAMICA’79 Marty Grygier (osobisty spektakl podejmujący tematy związane z kondycją moralną współczesnej kobiety).

Warto odwiedzić festiwalowe sceny także, by zobaczyć wydarzenia komediowe. Swoje stand-upy pokażą m.in. dziewczyny z warszawskiego Resortu Komedii. Agnieszka Matan wystąpi z HALO TAXI – BILANS TRZYDZIESTOLATKI, a Marta Iwaszkiewicz zaprezentuje one woman show JAK ROZWIJAĆ EGOCENTRYZM. Swój program KARALUCH szlifować będzie Kuba Weltrowski. Na Famie będzie również stand-uperka Paulina Potocka (WSZYSTKO MOŻNA, NIC SIĘ NIE CHCE), laureatka II miejsca Przeglądu Kabaretów PAKA 2018. Ofertę komediową dopełnią teatry improwizacji: wrocławska IRGA oraz warszawskie SPEKTAKL W CIEMNOŚCI.

Naturalnym nawiązaniem do poprzedniej edycji jest to, że artyści, którzy zdobyli wówczas główne nagrody, wracają do Świnoujścia. Publiczność będzie mogła posłuchać koncertów ŁUKASZA Z BAŁUT (Nagroda im. Maksa Szoca oraz Nagroda im. Mariana Redwana) i PRZYBYŁA (Nagroda Tryton dla największej osobowości artystycznej). W programie konkursowym SEKCJI MUZYCZNEJ zaprezentuje się blisko 20 projektów (zespołów i solistów) wszystkich gatunków: DZIWY, FMXĐ, FOX IN THE BOX, HEY HATO, HURABAN, IKSY, INA WEST, KIRSZENBAUM, KOŚCIELNA-WYPYCH-IBADULLAYEV, MOUNTAIN LAKES, OCZYBASZKI, PARA, POLA CHOBOT & ADAM BARAN, TRUCHŁO WOLANDA, UGLA, UŁANI KAPITALIZMU, VIKTORIA IVANENKO, WATA, WÓJCIŃSKI-BAŃDUR-GUCIK.

Fama nie mogłaby się obyć bez wydarzeń premierowych. Takowymi będą dwa koncerty konkursowe: GRZEŚ WYŻYKOWSKI I UNDECYMET (kier. muz. Grzegorz Duszak) oraz projekt sekcji wokalnej  RZUĆ TO WSZYSTKO CO ZŁE (kier. muz. Anna Serafińska, Marek Pędziwiatr). Pierwszy to eksperymentalna mieszanka muzyki tradycyjnej i współczesnej. Podstawowym materiałem są polskie pieśni ludowe, które przetworzone za pomocą technik ekspresjonistycznych, impresjonistycznych lub jazzowych nabierają nowego kolorytu. Drugie wydarzenie zaprezentuje polski repertuar rozrywkowy ostatnich dziesięcioleci: piosenki z dorobku takich wykonawców, jak: Wodecki, Zaucha, Jurksztowicz, Prońko, Łobaszewska.

W tym roku także rewelacyjne koncerty specjalne: 15 CM ABOVE THE GROUND (zespół wykonujący autorską muzykę akustyczną, łączącą elementy wielu gatunków, inspirująca się amerykańskim folkiem), ODPOCZNO (muzycy starając się zachować jak najbardziej surowe i oryginalne brzmienie, a zarazem dotrzeć do własnych muzycznych korzeni, łączą współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania), ELECTRO ACOUSTIC BEAT SESSIONS (zespół pochodzącego ze Świnoujścia Marka Pędziwiatra, utwory Krzysztofa Komedy w nowatorskiej interpretacji, czerpiącej z wpływów funku, hip-hopu i elektroniki).

W programie również wernisaż fotograficzny NIE-POCZTÓWKA (kurator: Tomek Sikora), video art INSIDEFAMA (wszystko co można na Famie podpatrzeć i wypatrzeć) oraz FAMA NADAJE (codzienny program telewizyjny dostępny w internetowych kanałach festiwalu). SEKCJA LITERACKA I DZIENNIKARSKA, pracując podczas warsztatów nad własnymi tekstami przygotują naszą gazetę FAMIASTO.

Zwieńczeniem wielu dni wytężonej pracy w poszczególnych sekcjach będzie KONCERT FINAŁOWY „HEJ, CZY NIE WIECIE” w świnoujskim amfiteatrze połączony z wręczeniem nagród. Tradycyjnie jest to zawsze okazja to doświadczenia pełnego spektrum poszczególnych sztuk i tego, co udało się wypracować podczas Famy. To, co rozegra się na koniec Festiwalu wyreżyseruje Paweł Niczewski, aktor i reżyser związany ze szczecińskim scenami.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze. Aktualizowany program znajduje się na stronie internetowej.

« »