NABÓR SPECJALNY DO FESTIWALOWEJ ORKIESTRY

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

© Festiwal Fama, fot. Piotr Morytko

NABÓR SPECJALNY DO FESTIWALOWEJ ORKIESTRY

Ogłaszamy NABÓR DO FESTIWALOWEJ ORKIESTRY SMYCZKOWEJ. Do 24 czerwca czekamy na zgłoszenia studentów i absolwentów uczelni muzycznych. Zakwalifikowani uczestnicy stworzą orkiestrę w składzie: 1. skrzypce (5-7 os.), 2. skrzypce (4-5 os.), altówka (3-4 os.), wiolonczela (2-3 os.), kontrabas (1-2 os.).

Orkiestra weźmie udział w warsztacie, którego celem będzie przygotowanie PRAWYKONANIA napisanego specjalnie dla Famy utworu Jerzego Rogiewicza na orkiestrę smyczkową, klarnet oraz instrumenty perkusyjne i elektroniczne (tytuł roboczy „Saturn i melancholia”). Utwór składa się z części zróżnicowanych pod względem swobody realizacji: od fragmentów zapisanych w sposób ścisły po elementy improwizowane swobodnie.

WARUNKI UDZIAŁU

1. Nabór adresowany jest do studentów i absolwentów uczelni muzycznych.
2. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o wypełnienie formularza i przesłanie go na adres  fama.festiwal@gmail.com. Pobierz: 2018 PL Formularz Zgloszeniowy FAMA ORKIESTRA.
3. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 24 czerwca 2018 (23:59).
4. Projekt będzie realizowany w Świnoujściu, podczas 48. Festiwalu Fama, w terminie 16-23 sierpnia. Warunkiem udziału jest dostępność w wymienionym terminie.
5. Zakwalifikowanym osobom zapewniamy zakwaterowanie i obiad podczas pobytu. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
6. Projekt jest realizowany w ramach programu konkursowego Famy.
7. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie zamknięta i opublikowana do 30.06.2018.
8. Pytania prosimy kierować na adres: fama.festiwal@gmail.com.

O PROJEKCIE

JERZY ROGIEWICZ – kompozytor i perkusista – uczeń K. Pendereckiego, zadebiutował na Famie 2006 z triem jazzowym Levity, zdobywając wówczas główną nagrodę. Od tego czasu współtworzy polską scenę muzyki improwizowanej, poważnej i jazzowej. Znany jest m.in. z projektów „Profesjonalizm” „Polonezy”, „Ragtime”. Kompozytor pełnić będzie rolę dyrygenta oraz wykonawcy partii solowej, grając na instrumentach perkusyjnych i elektronicznych.

Partię solową klarnetu wykona PAWEŁ SZAMBURSKI – związany z warszawską sceną muzyki improwizowanej. Współzałożyciel wydawnictwa Lado ABC. Współtwórca takich zespołów jak: SzaZa, Horny Trees, Meritum, Tupika, Cukunft, Ircha. W pracy muzycznej najczęściej wykorzystuje klarnet, głos, elektronikę. Dzięki efektom zapętleń i przetworzeń jest w stanie komponować na żywo bogate, polifoniczne struktury dźwiękowe.

„SATURN I MELANCHOLIA” – Utwór składać się będzie z wielu części, zróżnicowanych pod względem swobody realizacji materiału muzycznego: od fragmentów zapisanych w sposób ścisły, przez fragmenty dopuszczające swobodę realizacji zapisanej partii, aż po elementy improwizowane swobodnie, w ramach zorganizowanej szerszej struktury. Podczas prób stworzone zostanie brzmienie najbardziej otwartych pod względem formy fragmentów muzycznych. Wypróbowane oraz ustalone (zapisane) zostaną fragmenty wykorzystujące nowoczesne techniki wykonawcze. Niewielki rozmiar orkiestry pozwoli na jak najbardziej indywidualne potraktowanie każdego z głosów instrumentalnych. W utworze w jednorodny sposób wykorzystane zostaną środki charakterystyczne zarówno dla współczesnej muzyki akademickiej (aleatoryzm, heterofonia, użycie ćwierćtonów), jaki i techniki wykorzystywane w muzyce improwizowanej (repetytywność struktur rytmicznych, zapętlenia fraz, improwizacje o różnym stopniu swobody).

Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.

« »