ZMIANY W ZAKRESIE PROGRAMOWYM 48. FESTIWALU FAMA

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

© Festiwal Fama, projekt - Kaja i Piotr Depta-Kleśt

ZMIANY W ZAKRESIE PROGRAMOWYM 48. FESTIWALU FAMA

Tegoroczna Fama będzie nieco krótsza i potrwa od 16 do 26 sierpnia.  

Jest to spowodowane nieuzyskaniem dotacji z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nazwie „Edukacja kulturalna”. Przez 14 lat był on kluczowym elementem finansowania Festiwalu w zakresie kształcenia młodych artystów. Fama uzyskała w tym roku natomiast dotację MKiDN z programu „Muzyka”.  

Zmniejszony budżet Festiwalu zmusił nas do ograniczenia zakresu programowego Famy oraz zrezygnowania z realizacji sekcji: sztuk wizualnych i scenograficznej oraz ograniczenia liczby miejsc w pozostałych sekcjach.

Podczas Festiwalu nie odbędzie się prawykonanie utworu Jerzego Rogiewicza na orkiestrę smyczkową, klarnet oraz instrumenty perkusyjne i elektroniczne: „Wynika to z mojego udziału w kilku innych projektach, rozpoczętych wcześniej, których realizacja przesunęła się w czasie, na co nie miałem wpływu” – mówi Rogiewicz.

Zamiast powyższego koncertu zrealizowany zostanie projekt premierowy „Grześ Wyżykowski i Undecymet” pod kierunkiem Grzegorza Duszaka. To eksperymentalna mieszanka muzyki tradycyjnej z muzyką współczesną. Podstawowym materiałem są polskie pieśni ludowe, które przetworzone za pomocą technik ekspresjonistycznych, impresjonistycznych lub jazzowych nabierają nowego kolorytu.

Grzegorz Duszak – kompozytor, aranżer, wokalista, gitarzysta (męski kwartet a cappella Nieczuli Gentlemani, jazzowy zespół Grzeczni Chłopcy, septet a cappella GooseBumps), jego najnowszy projekt „Grześ Wyżykowski i Undecymet” łączy myśl jazzową, awangardową i tradycyjną. Podstawowym materiałem są polskie pieśni ludowe i melodie nimi inspirowane.

Do realizacji planowanego projektu zamierzamy zaprosić wybrane osoby, które przesłały zgłoszenia w naborze do orkiestry festiwalowej.

W 48. Festiwalu Fama wezmą udział osoby i grupy, które przesłały swoje zgłoszenia do następujących sekcji: muzycznej (w tym: orkiestra), wokalnej, sztuk scenicznych (teatr, taniec, impro, stand-up), literackiej, dziennikarskiej, fotograficznej, filmowej, animacji kultury, producenckiej.

W następujących sekcjach odbędą się ponadto warsztaty i realizowane będą projekty premierowe i specjalne: muzyczna – orkiestra, wokalna, literacka, dziennikarska, fotograficzna, producencka.

Wyniki naboru zostaną opublikowane dziś, 6 lipca, do godziny 23:59. Wyjątkiem jest orkiestra festiwalowa – z uwagi na zmiany założeń programowych z osobami zapraszanymi do orkiestry będziemy kontaktować się indywidualnie.

Podczas imprezy planowanych jest łącznie przynajmniej kilkadziesiąt wydarzeń, w tym także specjalnych. Zwieńczeniem Festiwalu będzie koncert finałowy na scenie świnoujskiego Amfiteatru im. Marka Grechuty połączony z ogłoszeniem werdyktu i wręczeniem nagród.

« »