48. FAMA RUSZYŁA – „TO, ŻE LUDZIE SIĘ TUTAJ POZNAJĄ, JEST DLA NAS MOTYWACJĄ”

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

© Festiwal Fama, fot. Marta Smerecka

48. FAMA RUSZYŁA – „TO, ŻE LUDZIE SIĘ TUTAJ POZNAJĄ, JEST DLA NAS MOTYWACJĄ”

Rozpoczęta wczoraj w Świnoujściu 48. Fama rozkręca się na dobre. Pierwsze wydarzenia już za nami. W piątek, podczas konferencji prasowej w Barze Letnim Hamaki, organizatorzy imprezy wraz z przedstawicielem władz miasta nakreślili program oraz idee Festiwalu.

Jak mówił zastępca prezydenta Świnoujścia, Paweł Sujka, Fama jest swego rodzaju „dzieckiem” miasta: „Wielu topowych artystów – takich jak Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Czesław Niemen czy Zbigniew Wodecki – to ludzie, którzy wyrośli na Famie i później kontynuowali swoją karierę artystyczną. Trzymam kciuki za tych, którzy stawiają w mieście Świnoujście swoje pierwsze kroki.”

W imprezie bierze udział około 200 młodych artystów, którzy szkolą swój warsztat w poszczególnych sekcjach. Aspekt integracyjno-edukacyjny jest tutaj bardzo ważny – wskazywała Alicja Sawicka, dyrektor programowa FAMY. „Takich wydarzeń jest coraz mniej i bardzo trudno się je organizuje. Natomiast ludzie poznają się tutaj, wyjeżdżają i zakładają później razem nowe projekty. Dla nas to duża motywacja do tworzenia tego wydarzenia.”

Tegoroczna Fama jest nieco krótsza. Odbywa się między 16 a 26 sierpnia. Jest to efekt nieco mniejszego budżetu – tłumaczył Bogusław Bojczuk, prezes Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma-Art, które jest organizatorem Famy. „Od roku 2002, kiedy w Ministerstwie Kultury powstały programy operacyjne i nastąpił podział na specjalizacje, otrzymywaliśmy dofinansowanie z programu „Edukacja kulturalna”. W tym roku się to nie udało. Mam nadzieję, że to jednorazowa sytuacja.

48. Fama to łącznie około 70 wydarzeń – m.in. koncertów, spektakli i spotkań autorskich. Zwieńczeniem Festiwalu będzie koncert finałowy „HEJ, CZY NIE WIECIE” połączony z wręczeniem nagród. Odbędzie się on w świnoujskim amfiteatrze. Reżyserem przedsięwzięcia jest Paweł Niczewski, aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. „Część ludzi już znam. Liczę na to, że poznam nowych i spróbuję ich zagarnąć do tego koncertu. Będzie miał swoją dramaturgię i mam nadzieję, że będzie ciekawy i wspólnie będziemy się na nim świetnie bawić i rozmawiać o współczesności.”

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »