KONCERTY SPECJALNE I NABÓR DO SEKCJI MUZYCZNEJ
Prawykonanie kompozycji Jerzego Rogiewicza oraz koncert Electro Acoustic Beat Sessions to pierwsze PROJEKTY SPECJALNE, na które już dziś zapraszamy do Świnoujścia. Przypominamy także, że ciągle trwa nabór zgłoszeń na Famę – m.in do sekcji muzycznej.
JERZY ROGIEWICZ – kompozytor i perkusista – zadebiutował na Famie 2006 z triem jazzowym Levity, zdobywając wówczas główną nagrodę. Od tego czasu współtworzy polską scenę muzyki improwizowanej, poważnej i jazzowej. Znany jest m.in. z projektów Marcina Maseckiego „Profesjonalizm” i „Polonezy”. W Świnoujściu razem z orkiestrą smyczkową wykona, napisany specjalnie dla Famy, utwór o roboczym tytule „SATURN I MELANCHOLIA”. Kompozytor pełnić będzie rolę dyrygenta oraz wykonawcy partii solowej, grając na instrumentach perkusyjnych i elektronicznych. Utwór składa się z części zróżnicowanych pod względem swobody realizacji: od fragmentów zapisanych w sposób ścisły po elementy improwizowane swobodnie.
ELECTRO ACOUSTIC BEAT SESSIONS to rewelacyjna grupa innego Famowicza, MARKA PĘDZIWIATRA – pochodzącego ze Świnoujścia pianisty jazzowego, klawiszowca, wokalisty, rapera, producenta i DJ-a. EABS to próba nowego podejścia do jazzu przez pryzmat hip-hopowego brzmienia, na którym wychowali się muzycy. Album „REPETITIONS (LETTERS TO KRZYSZTOF KOMEDA)” w całości poświęcony został twórczości tej legendy polskiego jazzu. „Jazz jest muzyką korzennie amerykańską – mówi Marek Pędziwiatr – ale Komeda miał ten dar, że potrafił nadać tej amerykańskości coś naszego, polską wrażliwość, nostalgię”. Łącząc wpływy soulu, funku, hip-hopu i elektroniki zespół stara się tchnąć w jazz ogień, przywracając mu dawny blask, nie zwracając uwagi na panującą etykietę, poszukując i eksperymentując. Zespół został okrzyknięty objawieniem festiwalu Spring Break, otrzymał Mateusza 2017 (nagrodę radiowej Trójki) oraz nagrodę wrocławskiej „Gazety Wyborczej” WARTO. Został również zaproszony do udziału w trasie Giganci Polskiego Jazzu, gdzie występował wspólnie z Michałem Urbaniakiem. Marek Pędziwiatr był ponadto nominowany do Paszportów „Polityki” 2017 w kategorii muzyka popularna.
Oba projekty zostaną zrealizowane w ramach festiwalowego cyklu „LABORATORIUM MUZYKI”, którego celem jest konfrontację stylów, prezentacja wzajemnych między nimi inspiracji oraz wartościowych zjawisk aktualnej sceny. To oczywiście nie koniec. Wkrótce podamy kolejne informacje o projektach specjalnych Famy.
Tymczasem zachęcamy do przesyłania zgłoszeń! Festiwalowa SEKCJA MUZYCZNA zaprezentuje zespoły i solistów wszystkich gatunków: od muzyki poważnej, jazzowej i tradycyjnej, przez elektroniczną, elektroakustyczną, improwizowaną, aż po rock, blues, bluegrass, soul, funk, pop i piosenkę autorską. Zakwalifikowani uczestnicy zaprezentują się na scenach klubowych i plenerowych. Zorganizowane zostaną także konsultacje repertuarowo-produkcyjne dla zespołów wszystkich stylów, zmierzające do nadania repertuarowi najlepszego brzmienia i wskazania rozwiązań, mogących ułatwić funkcjonowanie w warunkach profesjonalnego rynku.
Przeczytaj regulamin i wypełnij formularz zgłoszeniowy: ZGŁOSZENIA BEZPOŚREDNIE. Opisz swoje doświadczenie oraz dołącz prezentację dotychczasowego dorobku. Opcjonalnie – osoby i grupy zainteresowane realizacją podczas Famy autorskiego projektu premierowego proszone są o przedstawienie pomysłu w formularzu zgłoszeniowym. Masz czas do 14 maja 2018.
Jeszcze będzie najlepiej, jeszcze będzie najpiękniej! – to hasło nada rytm tegorocznej Famie. Dołącz do nas. Pełna oferta festiwalowa (warsztaty i projekty) dostępna jest w zakładce SEKCJE.
Fama to dwa wakacyjne tygodnie, morze, plaża, codzienne próby i 100 wydarzeń wszystkich dziedzin sztuki. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zakwalifikowanym uczestnikom zapewniamy zakwaterowanie i obiad podczas pobytu. Na najlepszych czekają nagrody.
Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.
« SZTUKI WIZUALNE – ZGŁOŚ SIĘ! SEKCJA PRODUCENCKA I ANIMACJI KULTURY – ZGŁOŚ SIĘ! »